Údolie ruží a Festival ruží v Bulharsku

Damascenska ruža - Bulharsko je celosvetovo známe ako krajina ruží. Tieto nádherne voňajúce kvetiny sa tu pestujú už vyše 300 rokov, dokonca začiatkom dvadsiateho storočia bolo až 89% všetkých ružových plantáži sústredených práve tu.

Najväčšie ružové záhrady v Bulharsku sa nachádzajú medzi Balkanskymi horami a horským masívom Sredna Gora v srdci Bulharska. Začiatky kultivácie ruže, obsahujúcej vzácny olej sa datujú do 18. storočia. Treba vedieť, že aj tie najvzácnejšie a najdrahšie francúzske parfémy obsahujú kvapku omamného oleja z bulharských ruží.

Ruža bola do Bulharska podľa legendy dovezená v časoch Ottomanskej nadvlády z Perzie. Jej meno je Rosa damascene. Bulharskí vedci však uprednostňujú verziu, podľa korej bola ruža okolo roku 1420 dovezená do oblasti okolo mestečka Kazanlak z Tunisu tureckým sudcom . Vďaka výborných klimatickým podmienkam a správnemu zloženiu pôdy je ružový olej produkovaný v Bulharsku najkvalitnejší na svete a prevyšuje kvalitou oleje z iných pestovateľských oblastí. Úplnou špičkou je olej z ruží pestovaných v slávnom Údolí ruží - toto nie je geografický názov, iba sa pre svoju výstižnosť používa. Údolie má vo svojom najvyššom bode Klisoura nadmorskú výšku 710 m.n.m. . Ruža je veľmi krehká kvetina náročná na špecifickú klímu a kvalitnú pôdu. Jednou z najdôležitejších podmienok na pestovanie je ochrániť rastliny pred vetrom a horúcim slnkom, ktoré spôsobujú evaporáciu vzácneho oleja z lupeňov. V údolí ruží prvé lístočky na kríkoch vyrašia už niekedy v marci pri teplote 5 Cˇ. Na jar tu spadne najviac zrážok a dažde vrcholia niekedy v júni. Toto počasie predĺžuje obdobie kvitnutia ruží a zároveň olej obsiahnutý v lupeňoch stúpa na kvalite. Ružové záhrady sa väčšinou zakladajú na obdobie cca. 20 rokov, čomu predchádza výber správneho terénu s dobrými pôdnymi vlasnosťami. V mestečku Kazanlak, nachádzajúcemu sa uprostred Údolia ruží sídli Inštitút ruží zaoberajúci sa výskumom a vývojom nových technológií a odrôd ruží.

Je neuveriteľné, že 1kg éterického ružového oleja je extrahovaný z 2800 až 3200 kilogramov ružových lupeňov. Také množsto lupeňov sa obyčajne dá získať ružových záhrad o rozlohe pol akra, v závislosti od starostlivosti pestovateľa. Zber a preprava lupeňov sa uskutočňuje veľmi opatrne, aby sa nezničili a nepoškodili, prepravujú sa v prútených košoch aby sa zabezpečilo ich vetranie a nezvlhli. Potom sa v tenkej vrstve rozprestrú na zem na sušenie, ale nikdy nie na priame slnko.

Každoročne, začiatkom júna, sa koná slávny festival ruží. V tomto období totiž vrcholí obdobie zberu ruži a to treba poriadne osláviť. Prvý krát sa tak stalo v roku 1903, keď obyvatelia Kazanlaku zorganizovali festival na počesť krásy a vznešenosti ruží. V dalších rokoch sa k oslavám pripojilo aj ďalšie mestečko v Údolí ruži Karlovo, tiež známe produkciou ružového oleja Dodnes sa na festivale dodržiavajú starodávne tradície. Pestovatelia ruží sa doslova oblečú do ruží a spolu s ostatnými účastníkmi osláv sa zúčastnia karnevalového sprievodu. Dnes majú tieto oslavy národný charakter. 3 veci by si návštevník určite nemal nechať ujsť. Voľbu kráľovnej ruží, rituál zbierania ruží v ružových záhradách a sprievod po uličkách mesta. V mnohých folklórnych vystúpeniach a tancoch je zachytený rituál zberu ruží. Neskôr sú návštevníci prizvaný na ochutnanie ružového džemu a ružového brandy. Festival ruží je jednoducho krásny zážitok a o ružiach sa každému tú noc určite aj sníva, takže má aspoň raz doslova na ružiach ustlané.

 


Správa účtu
Radi Vám pomôžeme
Zavolajte nám na 0903 55 69 88
Copyright Desade 2010. Všetky práva vyhradené. Created by Soyamedia