Rozhovor o mydlovej alchýmii .

Rozhovor prebratý z portálu zaoberajúceho sa predajom handmade vecičiek od mnohých šikovných rúk :0)

Dobry den desade. Mydielka...vačšina z nás má asi pocit, že je za ich výrobou veľa alchýmie..ako ste sa k ich výrobe dostali? Čo je Vašim pôvodným povolaním?

Naozaj si s kolegyňou niekedy u nás pripadáme ako majstri alchymisti. Vymýšľanie a kombinovanie rôznych vôní, farieb a ornamentov sa asi niekedy podobá na take hókusy - pókusy. Ako som sa k ich výrobe dostala? To je celkom dlhý príbeh a súvisí s mojím predošlým povolaním.

Vaše mydlá majú aromaterapeutický účinok a prírodné zloženie, bez konzervantov a umelých farbiv. Akými receptúrami sa riadite? Skúsite nám priblížiť, ako sa postupuje pri výrobe mydla?

Musím upresniť, že aj keď naše mydlá sú väčšinou prírodné a aromaterapeutické, ponúkame aj zopár druhov, ktoré obsahujú vonné oleje, ktoré nie sú čisto prírodné. Ale kedže sú to vône veľmi obľúbené a v prírodnej forme buď neexistujú, alebo je ich cena taka vysoká, že mydlá s takou vôňou by boli nepredajné, aj tak ich máme v sortimente, lebo si myslim, že všetko, čo človeku prináša radosť a dobrý pocit má nejaký prínos. Tieto mydlá potom nemajú označenie aromatherapy, lebo nechceme zavádzať. Všetky ostatné ingrediencie sú však rovnako ako v aromaterapeutických mydlách rastlinného pôvodu. Takisto čo sa týka farbív. Mohla by som sa tejto téme vyhnúť, ale vlastne nevidím dôvod. Používame potravinárske farbivá, väčšinou sú prírodné, ale napríklad také modré farbivo v prírodnej forme je nezohnatelné. Aj tak sa ho odmietam vzdať, lebo je nádherné. To do akej miery poteší oko pre mňa osobne ospravedlní fakt, že nie je prírodné. A nakoniec, všetko sú to farbivá vhodné na konzumáciu, takze verím, že ak nám neublížia znútra, určite si s nimi bude rozumieť aj naša pokožka.

K receptúre toho veľa nemôžem prezradiť, predsa len, je to naše alchymistické tajomstvo, ktoré si strážime. Poviem len, že výroba priesvitného glycerínového mydla trvá približne 5 hodín, kedy sa mydlo varí a postupne sa doň pridávajú všetky dobré veci: kokosový olej, ricínový olej, rastlinný glycerín farmaceutickej kvality a nakoniec farbivá a éterické oleje. Mydlo sa naleje do foriem a potom už len počkáme, kým vytuhne.

Viete nám vysvetliť aký je zásadný rozdiel bežným mydlom a mydlom desade? Aké má výhody pri bežnom používaní, je pre svoje prírodné zloženie vhodnejšie pre alergikov ako bežné mydo?

Hm, to sa takto ani nedá povedať. Skôr mám nutkanie povedať, že jediné, čo majú naše mydlá spoločné s tými bežnými je účel, na ktorý sa používajú. Je tu obrovský rozdiel v zložení aj postupe výroby. Bežné mydlá sa vyrábajú zo všetkých možných tukov : rastlinných, minerálnych aj živočíšnych a ak aj majú uvedený obsah nejakých účinných látok, extraktov, výťažkov a pod., väčšinou sa jedná o zlomky percent. Najprv sa vyrobia z tuku a lúhu také mydlové hranoly, ktoré sú také tuhé, že na to, aby ich vôbec mohli oparfemovať, ich musia opäť nastrúhať na hoblinky, medzi ne vstreknúť parfémové kompozície - väčšinou samozrejme syntetické, pretože tie ďaleko dlhšie voňajú - a potom znovu zlisovať do už požadovaných tvarov.

My mydlá varíme, alebo tie olivové miešame za studena. Všetky vzácne oleje a extrakty sa do nich vmiešajú ešte pred stuhnutím, takže sú pekne rovnomerne obsiahnuté v celom mydle. Väčšinou do nich dávame maximálne povolené množstvo účinných látok, to znamená napríklad až 2% éterických olejov a pod.

Celé by sa to asi dalo zhrnúť tak, že tie bežné mydlá proste len musia byť bezpečné na použitie, kým tie naše sa snažia ponúknuť niečo blahodárne pre pokožku v každej ingrediencii.

Na poslednú časť tejto otázky odpoviem tak, že každý alergik vie, na čo je alergický a podľa toho sa môže rozhodnúť. Bolo by asi zbytočné vzdať sa dobrej kozmetiky, ktorá síce obsahuje alergény, ale nie tie, ktoré onomu človeku škodia. Hovorím to preto, že prirodzenou súčasťou mnohých éterických olejov sú alergény a počula som už aj teóriu, že práve to, že sa ľudia snažia všetky prirodzené alergény vytlačiť zo svojho života, nakoniec spôsobí precitlivelosť. Najlepšie pre alergikov je asi vyskúšať si mydlo najprv iba na malom kúsku pokozky niekde na predlaktí a počkať, či sa niečo udeje. Ja som sa však ešte nestretla s prípadom, že by mal niekto alergickú reakciu na naše mydlá... Dokonca zatialľ ani na škoricové mydlo a to je asi napriek tomu, že je to jedna z najkrajších vôní, asi najrizikovejšie, čo sa týka alergií. Ja s našimi mydlami umývam aj svojho dvojročného synčeka a zatiaľ je všetko v poriadku, len musím dávať pozor, aby sa do mydielok nezahryzol, veľmi sa mu totiž páčia, že sú také farebné a voňavé, ako želatínové cukríky.

Vaše mydlá sú určite i veľmi vhodným darčekom. Umýva sa celé Vaše okolie vrátane Vás mydielkami desade? Určite to u Vás krásne vonia..

Na túto otázku už som vlastne odpovedala. U nás sa používajú iba naše mydlá a všetci moji kamaráti a známi si k nám do práce chodia sem tam uchmatnúť nejaké tie končeky alebo nedokonalé kúsky, ktoré nedávame do predaja. To ma veľmi teší, znamená to pre mňa, že sú naozaj dobré. Nájdu sa potom všade - v šatníkoch na privoňanie bielizne, kým sa dostanú na rad v kúpelni, ale dokonca sme zistili, že zbytky mydielok, s ktorými sa už nešikovne úmýva, treba hodiť priamo do vecí na pranie a okrem toho, že ich krásne prevoňajú, pomôžu vyprať aj veľmi zašednuté biele záclony a iné prádlo.

Aké sú Vaše obľúbené bylinky, vonné oleje a prísady, s ktorými rada pracujete?

Moja úplne najobľúbenejšia je ruža. Kedysi sa mi zdala veľmi gýčová, ale dnes, ked už sa v tom trošku vyznám viem, že je to PANI KVETINKA. Má neuveriteľne krásnu vôňu, ktorá vydrží nekonečne dlho, tak ako niektoré syntetické vôňe. Myslím, že dokonca ani neobsahuje alergény a výborne pôsobí proti stárnutiu pokožky. Momentálne je to bohužiaľ ale presne ten prípad, kedy je éterický z nej veľmi drahý. Cez 3000 eur za liter, takže nateraz sme ružové mydlo vyradili z ponuky. Ale veľmi rada mám napríklad aj pačulu. Má krásnu, zvláštnu, hlbokú a tiež veľmi trvácnu vôňu a je veľmi liečivá. Výborne ju znášajú aj ľudia trpiaci psoriázou.
Ďalej je to levanduľa, ktorá jednoducho normalizuje pokožku. Nech ju máte mastnú, suchú, citllivú, táto bylinka nejako vie, čo vám zo svojho bohatstva má dať.

Potom je tu ylang ylang, krásne sladká vôňa, ktorá má vraj dokonca afrodiziakálne účinky. Mne proste krásne voní a preto ju mám rada. Dobre sa kombinuje so všetkými inými vôňami.

Ale inak mám naozaj rada všetky bylinky. Stále je čo objavovať a každú chvíľu ma nadchne niečo iné.
Momentálne napríklad vedie aj mydlo s vôňou cédru a rozmarínu. Jednoducho som sa do tohto mydla zamilovala. A potom ešte mydielko "mramor smaragd s vôňou ružového dreva. Taká krásne jemná vôňa... No, takto asi by som vedela pokračovať donekonečna, takže to radšej uzavirem a budem dúfať, že som nadchla aj vás a budete mať chuť vyskúšať si naše mydlá doslova na vlastnej koži.

Ďakujeme za rozhovor a fandíme Vám i Vašej práci!

Ďakujem keyoke za podporu a fandenie.

Mirka Kysucká
DeSade

 


Správa účtu
Radi Vám pomôžeme
Zavolajte nám na 0903 55 69 88
Copyright Desade 2010. Všetky práva vyhradené. Created by Soyamedia