Aromaterapia a tehotenstvo

Mnohým už dávno známa vec, ale pre veľa ľudí prekvapivá novinka je, že pomocou aromaterapie sa dá spríjemniť tehotenstvo ale aj samotný pôrod. Vône kvetov, bylín a dreva dokážu uľaviť pri najrôznejších drobných zdravotných problémoch spojených s tehotenstvom, ale zmiešané so správnym nosným olejom vo forme masáže môžu priniesť aj úľavu a relax pre budúce maminy, obzvlášť ak sa tehotenskú jemnú masáž naučí robiť trebars partner, budúci tatino.

Ale ešte predtým, ako si uvedieme niekoľko skvelých tipov na použitie aromaterapie v tehotenstve, treba zdôrazniť niektoré bezpečnostné zásady. V prvom rade, neodporúča sa používať éterické oleje v prvom trimestri tehotenstva. Napriek tomu, že neexistuje žiaden priamy dôkaz, že by mohli spôsobiť ťažkosti či potrat, predsa len, v tomto období sa im odporúča vyhnúť. Je to hlavne preto, že niektoré oleje pôsobia rovnako ako hormony, čo by mohlo nedobre ovplyvnit prirodzený priebeh tehotenstva, aj keď na to, aby sposobily vážny problém by muselo byť použité veľké množstvo.

Potom sú tu éterické oleje, ktorým je lepšie sa vyhnúť počas celého tehotenstva, pretože môžu vyvolať predčasný pôrod alebo potrat. Sú to napríklad: šalvia muškátová, majoránka, rozmarín, fenykel, emmenagoga...

Všetky éterické oleje majú dostatočne malú molekulárnu hmotnsť na to, aby prenikli ochrannou krvnou bariérou a akonáhle sa ocitnú v krvnom obehu babätka, ovplyvňujú centrálnu nervovú sústavu aj iné vyvýjajúce sa orgány. Je veľmi obtiažne získať jasné dôkazy o tom, ako účinkujú éterické oleje v tehotenstve, preto kým sa nezískajú ďalšie poznatky, je lepšie u olejov, ktorých účinkami si nie sme istí, dodržiavať veľkú opatrnosť.

Napriek tomu je použitie niektoých éterických olejov aj v 1. trimestri lepšie, ako pouzitie liekov so sintetickými zložkami. Preto napriklad pri rannej nevolností, typickej pre prvý trimester, môžete vyskúšať nakvapkať max. 2 kvapky jedného z týchto éterických olejov: eucalyptus smithii, čajovník, myrta v či vavrín pravý (bobkový list), na vreckovku a 2-3 krát vdýchnuť.

Ako bruško v tehotenstve rastie a koža sa napína, často sa objavuju pajazvičky, tzv. strie. Všetko záleží od elasticity kože. niekto tento problém nepozná, ale vždy je lepšia prevencia. Už od prvých náznakov zväčšujúceho sa bruška môžeme jeden až dva kráť denne a vždy po kúpeli či sprchovaní nanášať na ohrozené partie (bruško, prsia, stehná a zadok) čisto prírodné, za studena lisované, neupravované a neparfemované rastlinné oleje, najlepšie v BIO kvalite. Výborný je napríklad mandľový olej, olej z lieskových orieškov, makadamiový olej, marhuľový olej, ale aj olivový oljej (ten má však svoju tipickú vôňu, ktorá nemusí byť každému príjemná). Aplikujeme pomocou jemnej masáže. Aj tu platí, že je veľký rozdiel, či sa len tak šup šup natrieme, alebo si venujeme 3 minutky a olej vmasírujeme do pokožky. Od 22. týždňa možme do týchto nosných olejov vmiešať aj pár kvapiek vhodných éterických olejov. Tu je recept na výbornú antistriovú masážnu zmes ( 1% riedenie):

Do 49,5 ml šípkového oleja vmiešame 3kvapky éterického oleja z levandule úzkolistej, 4 kvapky mandarinkového, 2 kvapky ružového éterického oleja, 4 kvapky myrhy a 2 kvapky benzoinu ( stirax benzoe). Toto je ideálna kombinácia, ale samozrejme, podľa dostupnosti možeme niektoré z uvedených éterických olejov vynechať a pridať miesto neho o určený počet kvapiek viac z ostavajúcich olejov.

Urobte si z toho denný rituál, možno by vás takto mohol príjemne pomasírovať partner a môžete si spolu vychutnať intímne chvíle tešenia sa na vaše bábätko.

Aromaterapia prináša veľký úžitok aj pri samotnom pôrode. Dokáže navodiť príjemnú atmosféru na pôrodnej sále a uľaviť tak pri prekonávaní pôrodných bolestí. Je to však bezpečný, prirodzený a krásny spôsob, ako pomôcť rodičke, aby sa cítila istejšie a kľudejšie. Samozrejme, menej je niekedy viac, treba brať ohľad aj na personál a vôbec všetkých, ktorí sa pôrodu zúčastnia s vami. Takže pred aplikáciou akéhokoľvek éterického oleja by ste mali o súhlas požiadať lekára. Použite 1-2 kvapky éterického oleja z ruže a ružového dreva do vane, na masáž alebo na inhaláciu ( na vreckovke) . Ruža hovorí o láske a celkovo navodzuje pocit harmónie a vytvorí láskyplné prosredie. Pomôže vám ostať kľudná a koncentrovaná.


Správa účtu
Radi Vám pomôžeme
Zavolajte nám na 0903 55 69 88
Copyright Desade 2010. Všetky práva vyhradené. Created by Soyamedia